Úterní bleskovka – březen 2025 – Trump, cla a trhy

V dnešních turbulentních dnech se pojďme ohlédnout za březnem.

Co máme za sebou a co si ještě zažijeme?

O co vlastně Trumpovi jde?

Trumpův ekonomický program pro letošní rok zahrnuje několik klíčových fází zaměřených na posílení americké ekonomiky a zvýšení prosperity pracující třídy.​

1. Obnovení domácího průmyslu a růst mezd

Trump usiluje o návrat výroby do USA prostřednictvím tarifních opatření a přísnější imigrační politiky. Cílem je zvýšit mzdy amerických pracovníků a snížit závislost na zahraničních dodavatelských řetězcích. ​

2. Daňové reformy

Plánuje prodloužit a rozšířit daňové škrty z roku 2017, včetně snížení korporátní daně z 21 % na 15 % a zrušení daní ze spropitného a sociálního zabezpečení. Tyto kroky mají podpořit ekonomický růst a zvýšit konkurenceschopnost USA. ​Zdroj: Kurzy, ČTK

3. Snížení federálních výdajů a deficitu

Trump plánuje snížit federální výdaje a deficit prostřednictvím nižších úrokových sazeb na státní dluhopisy, čímž by se snížily náklady na obsluhu státního dluhu a inflace. Zdroj: ​New York Post

4. Omezení vlivu byrokracie a elit

Cílem je omezit vliv nevolených byrokratů a elitních skupin na vládní rozhodování, čímž by se zvýšila demokratická odpovědnost a posílila role volených představitelů. ​

Zatímco první fáze je investory vnímána převážně negativně a v posledních dvou měsících přispěla k poklesu cen akcií, fáze 2 až 4 by měly naopak vytvořit podmínky příznivější pro firmy. V důsledku toho očekáváme obnovení růstového trendu.

V jaké fázi se aktuálně nacházíme?

 

Aktuálně stále probíhá fáze 1. To, co investory nejvíce vyděsilo, bylo oznámení cel na jednotlivé státy, viz zlaté sloupce vpravo na obr. níže:

Zdroj: Newsweek

Do 9.4. dal Trump těmto zemím čas na vyjednávání, aby následně schválil 90denní pauzu, během které platí snížená reciproční cla na 10 % pro všechny země kromě Číny.

Čína totiž v reakci na Trumpa uvalila 84% odvetná cla na americké zboží a Trump zvýšil cla na Čínu na 125 %. Překvapivě akcie na tyto informace již nereagovaly , naopak došlo k 3. největšímu nárůstu za jediný den od 2. světové války!

Zdroj: fxstreet

Současně již začala fáze 2., když senát USA schválil republikánský rozpočtový rámec zaměřený na daňové škrty v hodnotě 1,5 bilionu dolarů (34,6 bilionu korun) v průběhu deseti let.

Trump zároveň požaduje zvýšení federálního výpůjčního limitu o pět bilionů dolarů (115,2 bilionu korun), aby se zabránilo tomu, že ministerstvo financí v létě narazí na dluhový strop.  Zdroj: Reuters

Pokud k navýšení dluhového stropu dojde, bude to znamenat znehodnocení hotovosti a hotovostních ekvivalentů a naopak dojde k růstu aktiv, jako jsou akcie, nemovitosti nebo drahé kovy.

Svět klesal méně než USA

 

Regionální rozložení investic je dalším klíčovým faktorem, který chrání naše portfolia v turbulentních časech.

První čtvrtletí letošního roku nám to jasně ukázalo.

Americké akcie zaznamenaly výraznější pokles, zatímco akcie rozvíjejících se trhů klesaly mírněji a evropské akcie dokonce rostly.  Diverzifikace napříč regiony nám tak v portfoliích pomohla zmírnit dopad poklesu a ochránit hodnotu investic. Vše můžete vidět na grafu níže.

Zdroj: KFP

Popisujeme jeden z hlavních principů wealth protection, stategie, kterou zastáváme.

Nehledáme zázračnou jednu akcii nebo jeden trh, který vyhraje. Budujeme portfolia, která se umí přizpůsobit, zvládnout co nejvíce negativních scénářů a ustát i složitá období.

To je síla strategie, ne marných předpovědí.

 

Dlouhodobý pohled ukazuje, že se neděje nic dramatického

Akcie celého světa smazaly předchozí růsty a na konci března byly na stejné hodnotě jako v říjnu loňského roku. Výdělky firem jsou přitom dnes často větší.

Zdroj: KFP

Akcie však nerostou rovnoměrně a v březnu byly i po poklesech na dvojnásobných hodnotách než před pěti lety.

Zdroj: KFP

Březen na trzích

 

Nejzajímavější čísla:

  • Dolar oslabil proti koruně a kurz je na stejné hodnotě jako před dvaceti lety
  • Za první kvartál letošního roku americké akcie oslabily o 4,5 %.
  • Pokles světových akcií brzdily akcie Evropy, které v prvním kvartálu rostly o 6,1 %
  • Na horizontu 10 let stále vedou akcie americké
  • Meziroční inflace je zatím v „normálu“

Zdroj: KFP

 

Pokud Vás napadlo téma, které s námi chcete probrat, nebo Vás jen něco zajímá, můžete si domluvit osobní anebo online schůzku:

zpět na aktuality