Speciál k situaci: Trhy padají – co se děje a kdy se propady zastaví?

Světové akcie klesly za posledních 30 dní téměř o 5 %. Mnohé z vás situace nenechává v klidu. Někteří z Vás jsou v obavách, jiní voláte s chutí zainvestovat nové peníze a nakoupit akcie ve slevě. To nás těší, nicméně za nás se zatím neděje nic zásadního. Naše aktuální stanovisko je: doporučujeme vyčkávat a jedeme dle nastavených plánů.

Co se děje, že trhy padají?

 

Odpověď je vlastně jednoduchá, akciové trhy nemají v oblibě nejistotu. Především Donald Trump, jeho vyhrocené jednání s prezidentem Zelenským a pro trhy zásadnější celní války nejistotu aktuálně do světa vnáší.

Rád bych vám ukázal několik novinových titulků:

Toto však nejsou aktuální zprávy, ale zprávy z roku 2017 a 2018, kdy byl Trump zvolen poprvé.

Donald Trump dnes trhy šokuje o něco méně než během svého prvního volebního období. Přesto akciové trhy tehdy rostly – a to jak v USA, tak celosvětově, jak můžete vidět na grafu níže. Navíc dnes jsou investoři již zvyklí na zavádění cel, změny obchodních dohod či vyšší zadlužování USA.

Vývoj akciových trhů (ACWI – svět, USA – Amerika) během první volebního období Donalda Trumpa

To samozřejmě neznamená, že trhy nemohou klesnout ještě více. To ale platí vždy a v každé době – není tedy na místě nyní panikařit. Někdy jsou poklesy více očekávatelné než nyní. Dynamiku určuje především tempo a četnost změň obchodních vztahů globálního světa.

Co dělat při poklesech trhu?

 

Klíčem k úspěchu je držet se investičního plánu a s poklesy počítat. Naše plány poklesy akcií neovlivňují, protože peníze určené k výběru nemáme v akciích, ale v konzervativních nástrojích. Poklesy samozřejmě sledujeme a aktuálně se blíží hodnotám, které by znamenaly zajímavou příležitost k nákupu. Naše plány jsou nastavené tak, že děláme mimořádné nákupy po propadu o 10 % a více, takže jsme zatím teprve na polovině propadu.

Graf níže ukazuje, férové nacenění světových akcií dle agentury Morningstar.

Zdroj: Morningstar

Úterní bleskovka – Únor

Česká ekonomika překonala očekávání

 

Hrubý domácí produkt České republiky vzrostl o 1,8 %, což je mírně více, než se předpokládalo. K tomuto růstu přispěla především spotřeba domácností podpořená vyššími reálnými příjmy. Na druhou stranu však růst zpomalila slabší výkonnost německé ekonomiky, která je pro Česko důležitým obchodním partnerem.

Celkově tak výsledky naznačují opatrný optimismus ohledně dalšího vývoje.

Zdroj: Český statistický úřad (ČSÚ)

Inflace v USA mírně zrychluje

 

Meziroční inflace v USA je již na horní hranici tolerančního pásma, tedy 3 %, což bylo mírně nad očekáváním (2,9 %). Toto zklamání mohlo přispět k poklesu trhů, protože vyšší inflace naznačuje, že úrokové sazby mohou klesat pomaleji. To by znamenalo vyšší náklady na obsluhu dluhů pro firmy, což není dobrá zpráva pro ekonomiku.

Roste reálná mzda, Češi bohatnou

 

V posledním čtvrtletí roku 2024 se průměrná hrubá měsíční nominální mzda zvýšila oproti stejnému období předchozího roku o 7,2 %, zatímco reálný růst činil 4,2 %. Medián mezd dosáhl hodnoty 41 739 Kč. Zdroj: Český statistický úřad

Únor na trzích

 

Nejzajímavější čísla:

  • Celkově byl únor navzdory médiím relativně klidný
  • Koruna posiluje oproti dolaru o 0,7 %
  • Světové akcie po delší době zaznamenaly mírný pokles o 1,3 %, což však nijak neovlivňuje dlouhodobý průměr. Za posledních 10 let dosahoval průměrný roční výnos světových akcií 9,51 %.
  • Bitcoin umí stále být velmi volatilní a za únor odepsal 17,4 %
  • Na rozdíl od ostatních tříd aktiv si dluhopisy udržely svou hodnotu a nepoklesly

 

Zdroj: KFP

 

Pokud Vás napadlo téma, které s námi chcete probrat, nebo Vás jen něco zajímá, můžete si domluvit osobní anebo online schůzku:

zpět na aktuality